Kapitola 1: První

V roce 1982 jsme s hudebním parťákem Liborem Kolocem přemýšleli o repertoáru, který by se dal hrát na dvě kytary po pražských vysokoškolských klubech. Technické možnosti v té době pro nás byly omezené, neboť části aparatury a zrovna tak zahraniční nástroje byly pekelně drahé. Pořídili jsme si v tehdejším Tuzexu stejné kytary Yamaha CJ 81 868., které se nedaly objednat jinak než podle obrázku v katalogu. To byl dost risk, protože stály okolo 10 000 Kčs, což byl neskutečný "ranec" a pro studenty dvojnásob, nicméně, volba to byla dobrá, hrál jsem pak na ni dalších 24 let.
Koupí těchto nástrojů jsme se finančně zcela zruinovali a o nějaké solidnější aparatuře, či kytarových efektech jsme si mohli nechat jen zdát. Skládali jsme tedy folkové písničky pro dvě kytary, aby se při vystoupeních v klubech dala využít erární, stálá aparatura, což bývaly v podstatě jen mikrofony, zesilovač a bedny.
Na Štědrý večer roku 1983 jsem seděl doma v kuchyni a rozdýchával svou porci řízků a klobásů. Pamatuji se, že bylo k půlnoci a kdoví, proč jsem vytáhl ze šuplíku papír a tužku a začal psát text. Původně to možná měla asi být básnička, ale její slova se mi pořád honila hlavou a nakonec jsem přes sváteční volno vymyslel i hudbu, kterou jsem samozřejmě hned "za tepla" dojel zahrát Liborovi II.
Píseň jsme zařadili mezi ostatní, které jsme v té době hrávali pro kamarády a na příležitostných vystoupeních a dali jsme jí název První. V létě 1984 jsme si pozvali jako hosta flétnistku Romanu Stuchlíkovou, píseň nahráli a ve  stejné podobě jsme ji pak dál hráli ještě mnoho let a vlastně dodnes je to pro mě trochu srdcová záležitost.

Já s Liborem Kolocem v době, kdy jsme tuhle písničku hrávali.

Všechny původní nahrávky, které budou v tomto malém seriálu představeny, byly pořízeny na kotoučovém magnetofonu TESLA B115 a za použití mikrofonů TESLA AMD 215 M.
Magnetofon TESLA B115 byl HiFi stroj a v podstatě to nejlepší, co v té době TESLA mezi magnetofony nabízela. Jeho velkou výhodou byl fakt, že měl zvlášť nahrávací a zvlášť monitorovací hlavu a při nahrávání v poloze "tape" bylo možno sejmout již nahraný zvuk a poslat ho do beden. Posun hlav způsobil i posun v čase a vzniklo tak primitivní echo, neboť posunutý zvuk z beden se znovu nahrál mikrofony, znovu posunul, a tak dál a při správném nastavení citlivosti mikrofonů se nerozhoukal ve smyčce. Obrovskou nevýhodou bylo, že takto vzniklý echo efekt nepostihl jen zpěv, ale i obě nahrávané kytary. Nicméně, jak můžete posoudit z nahrávky, výsledek nebyl úplně mizerný a konec konců, na normální echo jsme stejně neměli peníze :-).
Nahrávky jsme pořizovali v pokoji Libora Koloce ve Veselé u Mnichova hradiště a dodnes si pamatuju, jak jsme u toho kouřili jednu za druhou.

Magnetofon TESLA B115 a mikrofon TESLA AMD 215 M

Tedy takto byla pořízena nahrávka skladby První v roce 1984.

Současná nahrávka, která vznikla jako protipól v čase, byla zpracována mnou a to s níže popsanými technickými parametry.

Kytara levá:
Ibanez Superstrat, snímaný pouze z lajny přes multiefekt BOSS GT 100.

Kytara pravá:
Dowina dradnought snímaná pouze z lajny přes stejný multiefekt.

Basa: Hraná na klávesách Yamaha DG 660 B jako bezpražcová s využitím pitch bend ovladače.

Podkladový riff v závěru skladby:
Hrán na stejné klávesy (sample Sweet heaven).

Bicí:
Programovány pomocí virtuálního bubeníka Impact firmy PreSonus se samply Yamaha a humanizovány MIDI humanizérem rovněž od PreSonus.

Příčná flétna:
Hrána rovněž na DG 660 B se skvělým samplem Sweet Flute.

Zpěv:
Hlavní i "dava-dava" na kondenzátorový mikrofon APEX 415.

Multitrack, mix a postmix:
Vše pořízeno a smícháno v DAW Studio One 2, což považuji za v současnosti  nejstabilnější hudební software (a to vlastním i poctivě zakoupenou licenci AVID Pro Tools).

Technika i nástroje jsou vidět na videoklipu, který vznikl při pořizování nahrávky.

Poslechněte si tedy dvě provedení téže skladby, které od sebe dělí 34 let, případně mrkněte na klip a doufám, že jsem technickým popisem neodradil ty, co zrovna tohle až tak nezajímá.
Pokud vás první část této časové sondy zaujala, můžete se těšit na další kapitolu která se bude zabývat jinou autorskou písní, mladší pouze o dva roky, tedy starou 32 let.

Libor
 

První 1984
(mp3)

První 2018
(mp3)

První 2018
(video)

Zpět